Vajina estetiği (Genital estetik) nedir?

Vajina estetiği yaşa ve doğuma bağlı olarak vajinal dokuda meydana gelen gevşemeye ve cinsel hazzı artırmaya yönelik yapılan cerrahi işlemlerdir. Vajinadaki herhangi bir sorunun, kadında psikolojik veya sosyal sorunlara sebebiyet verdiğini ve ayrıca çiftlerin cinsel hayatını da etkilediğini biliyoruz. Bu sebeple, bütün bu problemleri geride bırakmasında fayda sağlayan vajina estetiği ameliyatları, büyük bir titizlik ve gizlilik esasına dayanarak yapılmaktadır.
“Kadınların Vajina Estetiğine karşı son yıllarda artan taleplerinin altında kişisel ve kadınsal içgüdüler yatıyor. Kadının özgüvenine son derece etki eden estetik bir vajina, partneriyle birlikte en başta daha sağlıklı ve tatminkar bir cinsel hayat yaşamasına, ayrıca bu bölgede oluşabilecek olası sorunların ortadan kaldırılmasına neden oluyor. Özellikle doğum sonrası vajinal doku, pelvik taban, pelvik kaslarda gevşeme ve genişleme kadın için en büyük problemler arasında yer alıyor. Ayrıca yine aynı bölgede idrar kaçırma sorunu gözlemleniyor. Vajinadaki koyuluk, kadının haz noktaları olan kilitoris ve G noktasının belirgin olmaması da diğer olası sorunlardır.

Vajina Daraltma

Vajina daraltma operasyonu, sağlıklı bir cinsel hayatın ilk adımı olan kendine güven ve karşılıklı tatminkar seviyede olması gereken birlikteliklerin altını çizer. Kontrolsüz doğumlar, yüksek kilolu bebekler, fizyolojik yaşlanma süreci, hormonel dalgalanma gibi faktörler bu bölgenin çok çabuk yıpranmasına ve form kaybı gibi sorunlar yaşamasına neden olur.

Vajina bölgesinde yaşanan gevşeme sorunları da aynı zamanda çiftlerin olması gereken cinsel zevki alamamalarına ve dolayısıyla özgüven kaybı başta olmak üzere pek sorunu beraberinde getirir. Genital Güzelleştirme tekniğinde hastanın bölgesel yağından bir parça yağ alınarak, kök hücreden zengin hale getirilir. Gevşeme sorunu yaşanan alanlara enjekte edilen bu yağ, vajinanın daralmasını, kök hücrenin avantajlarıyla gençleşmesini, form kazanmasını sağlar. Kesi yapılmadan uygulanan bu operasyondan ortalama 1 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir. İleri derecede olan vakalarda vagen (vajina) daraltma işlemi cerrahi olarak yapılarak istenilen sonuca ulaşılır.

İç Dudak Sarkması

Genital bölgede en fazla karşılaşılan sorunların başında gelen iç dudak deformiteleri, özellikle sarkma ve asimetri sorunlarını ortaya çıkarır. Bölgenin anotomisine bakacak olursak, kıvrımlı, inceden başlayıp, giderek genişleyen bir hat boyunca devam eden ve tekrar incelen bir yapı görürüz. Normalde iç dudakların %100 simetrik olması beklenemez fakat bazı durumlarda aşırı sarkık görünüm ve büyüklük, kadınlarda hem estetik kaygıları, hem de sağlık sorunlarını geliştirebilir. İç çamaşırına sürtünerek tahriş olabilen bu sarkma sorunu, ayrıca plaj kıyafetlerinde ve dar pantolon veya tayt gibi giysilerde de sorun çıkarır.

Tahriş, bölgenin hassasiyetini artırdığı gibi, fazlalık deri sebebiyle mantar gibi enjeksiyonların da kolaylıkla oluşmasına olanak sağlayabilir. İç dudak sarkmalarına lazer teknolojilerinden faydalanılarak, son derece pratik ve konforlu bir şekilde estetik bir sonuç alınır. Labioplasti olarak da geçen iç dudak deformitelerinin düzeltilmesinde kullanılan lazer teknolojileri ve cerrahi müdahaleler ayrıca, hastaya iyileşme süresinde de büyük avantajlar sağlayarak, kısa sürede sonuç alınmasını kolaylaştırıyor.

Vajinada Pigmentasyon sorunu- Vajinada Koyu Renk

Hormonel dalgalanmalar ve günlük ped kullanımı sonucunda oluşan vajinada koyu renk sorunu, estetik kaygıların oluşmasına neden olur. Bu pigmentasyon sorunu yağ transferinde kullanılan kök hücrenin avantajlarıyla düzelir ve sağlıklı bir cilt rengine dönüşür. Ayrıca radyofrekans laser uygulamasıylada yeterli bir beyazlık elde edilebilir.

Klitoris açığa çıkarma

Sezaryen dikişiyle klitoris arasında kalan kıllı alan Mons Pubis-Venüs tümseğidir. Bu alandaki yağ fazlalığı klitoris kapanmasına ve yeteri kadar uyarılamamasına neden olur. Ayrıca Venüs tümseğindeki bu yağ fazlalığı pek çok kadına plaj kıyafeti giydiğinde beliren estetik dışı görüntüsü sebebiyle sorun yaşatır. Bu bölgedeki kabarıklık yine minimal noktasal girişlerle mevcut yağın çekilmesiyle normal haline döner. Hem estetik bir form kazanır, hem de klitoris açığa çıkarak uyarım kolaylaşır.

G noktası (erojen bölge ) dolgusu

Genital güzelleştirme tekniği içerisinde ele aldığımız “G Shot” yani “G Noktası” kadınların klitoris haricinde uyarıldıkları vajina içindeki bir alandır. Kadınların 2 farklı alanda haz merkezlerinin olduğunu biliyoruz. Birincisi, üretra ağzının hemen üzerinde bulunan klitoris, ikincisi ise vajen girişinin 5-6 cm içerisinde ve ortalama 3 cm genişliğinde ön duvarda bulunan G noktası alanıdır.

G noktası yapısal olarak biraz pürüzlü bir alandır ve ilişki sırasında uyarıldıkça kabarır ve cinsellikten alınan zevk fazlalaşır. Bu erojen bölgenin bir miktar şişirilmesi ise, sürtünmenin etkisini artırır, orgazm olmayı kolaylaştırır ve alınan hazzı çok daha fazla hale getirir. Uyarılmaya hazır hale getirilen G noktası ile derinliği artmış bir cinsel hayat kaçınılmaz olur.

G noktasına yaptığımız “Erojen Dolgu”, fiziksel olarak alanın açığa çıkarılması ve bireylerin yaşayacakları orgazm kalitesini her defasında deneyimleyerek, psikolojik olarak kendilerini de hazır hissetmeleriyle, başarılı sonuçlar almalarını sağlıyor. Kişinin kendi yağından alınan ve kök hücreden zengin hale getirdiğimiz yağı, G noktasına enjekte ediyoruz. Bu şekliyle kabaran ve belirgin hale gelen G Noktası, alınan hazzın artmasına ve her defasında orgazm olmayı kolaylaştırıyor.

İdrar Kaçırma Tedavisi

Genital güzelleştirme tekniği içerisinde olası idrar kaçırma problemini de çözümlemekteyiz. Kadın üreme ve boşaltım sisteminin aynı alanlarda olması maalesef bir takım sorunları da beraberinde getiriyor. Yaşam kalitesini son derece etkileyen istemsiz idrar kaçırma sorunu, hapşırma, öksürme, kahkaha atma ve ya irkilme durumlarında bile pek çok kadına zor anlar yaşatmaktadır. Bu alandaki doku kalitesinin bozulmasına ve karın içi basıncının artmasına pek çok faktör etkilidir. Özellikle kontrolsüz geçen zor vajinal doğumlar, menopoz, fazla kilo, gebelik, ilerleyen en fazla gözlemlenen sebepler arasında yer alır.

Vajinal ön duvar ve idrar torbası, sırt sırta vermiş, birbirine yapışık alanlardır. Destek duvarın zaman içinde farklı sebeplerden dolayı ama en yıpratıcı etkisiyle zorlu geçen doğumlar ve yüksek kilo ağırlığındaki bebekler sebebiyle karın içi basıncının artması idrar kaçırma sorununu tetikler.

Eğer idrar kaçırma probleminiz varsa, bölgedeki kolajen dokunun sağlam olmadığını, idrar torbasının altındaki destek dokularda da gevşeme olduğunu gözlemleriz. Bugün ülkemizde vajinal doğum yapan kadınların %80’inde vajinal anatominin bozulması ve pelvik taban kaslarının zayıflaması gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Bu sebeple istemsiz hale gelen idrar kaçırmalarını bölgedeki sorunun büyüklüğüne göre iki farklı şekilde yapmaktayız.

İdrar Kaçırma Sorununa Yağ Enjeksiyonu

Oldukça basit, hastaya iyileşme sürecinde sıkıntıya sokmayan yağ enjeksiyonu uygulaması çok fazla deformitesi olmayan hastalarımıza uygulanıyor. Hastanın kendi yağından hazırladığımız kök hücreden zengin hale getirilen yağ enjeksiyonunun pek çok avantajı bulunmaktadır:
  • İstemsiz idrar kaçırma problemi çözümlenir
  • Yıpranmış kolajen doku tazelenir
  • İdrar torbasının altındaki destek dokular sağlamlaşır
  • Kök hücrenin verdiği iyileştirme süreciyle, çok çabuk bir toparlanma sağlanır
  • Yabancı bir cisim eklenmeden, hastanın kendi dokusu kullanılır
  • Bölge form kazanır, canlanır

İdrar Kaçırma Sorununa Cerrahi Müdahale

İdrar kaçırma sorunu ilerlemiş ve bölgenin anatomisinde ciddi hasarlar oluşmuş hastalarımıza ise, cerrahi olarak bölgenin form kazandırılması amaçlanır. Sarkmış, deformasyona uğramış ve idrar yapma eylemini istemsiz hale getiren tüm kas ve dokulara müdahale edilir, düşen idrar kesesi ve baskı yapan tüm dokulara form kazandırılır.

Hasta Bilgilerinin Gizliliği

Kliniğimizde hasta hakları gereği yapılan tüm işlemler gizlilik esaslarına bağlı kalarak saklı tutulmaktadır.
Gizlilik Politikamız
Aklınıza takılanlar mı va? Bize ulaşın