İstenmeyen Gebelik Sonlandırma

İstenmeyen gebelik sonlandırma işlemi; son adet tarihinin ilk gününe göre yapılan hesapta gebelik haftasının 10 haftanın altında olması yasal yükümlülüktür. Kürtaj öncesinde ultrasonografi ile gebelik haftasının kesin olarak saptanması gerekmektedir. Kürtaj işlemimin başında, işleme izin verildiğine dair bir form imzalatılması zorunludur. Bu formun gizlilik politikaları çerçevesinde hastanın mahremiyeti göz önünde bulundurularak gizli kalır, saklanır ve bu bilgiye kimse ulaşamaz.

Evli olan kadınlarda eş imzalı onay alınmalıdır. Evli olmayan kadınlar kendi istekleri doğrultusunda işlemi yaptırabilirler. 18 yaşın altında olan kız çocuklarında evli olsun veya olmasın ebeveyninin imzalı onayı alınmalı. Kürtaj bir aile planlaması, korunma yöntemi olarak görülmemelidir. Planlı olmayan istenmeyen bir gebelik meydana geldiğinde yapılan bir yöntemdir.

Vakum aspirasyon yöntemi ile yapılan kürtajdan 4-6 hafta sonra yapılan jinekolojik bir muayenede  kürtaj işleminin yarattığı etkiler tümüyle yok olmuş durumdadır. Kimse, daha önceden böyle bir operasyon geçirdiğinizi anlayamaz.

Kürtaj nasıl yapılır?

Kürtaj işlemi jinekolojik  masada muayene ve ultrasonografik incelemeyi takiben yapılır. Gebelik kesesinin ultrasonografide net görülmesi gerekir. Genellikle vakum aspirasyon yöntemi ile küretaj yapılmaktadır. Bu işlem sırasında kullanılan vakum sistemi Karmen kanülü olarak isimlendirilmektedir. Bu sistemin uçları plastik olup bir defa kullanıldıktan sonra atılmakta ve tekrar kullanılmamaktadır. Rahim kanalına uygun ebatlarda farklı uçları mevcuttur.

Vakum aspirasyon yöntemiyle sterilite kurallarına uyulduğu takdirde ard arda ya da fazla sayıda kürtaj olmanın doğurganlık üzerine olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Keskin küretler ile yapılan kürtaj sadece tanı ve biopsi amaçlı yöntemlerde kullanılır. Doğru ve yeterli parça alınması için şarttır.

İşlem öncesi ve sonrası

Kürtaj işlemi öncesi 4-6 saat kadar öncesinde açlık gerekir. Su içilmesine de izin verilmez. Hastalara bu bilgi randevu öncesinde mutlaka verilmelidir. Psikolojik etkisi düşünüldüğünde genel anestezi daha fazla tercih edilmektedir, fakat genel anestezi ya da lokal anestezi ile yapılabilir.

Genel anestezi tecrübeli bir anestezi uzmanı tarafından verilmektedir. Anestezi süresi istenmeyen gebelik sonlandırma işlemi kısa olduğu için yaklaşık 5 dakika kadardır. Uyanma süresi genellikle 5 dakikadır. İşlem sonrası 1 saat dinlenmenin ardından anestezi etkisi geçtiği için hasta evine gidebilmekte ve normal yaşantısına dönebilmektedir. Kürtaj sonrası 1-3 gün istirahat esastır. Ancak iş temponuza geri dönülmesi zorunluysa bedensel olarak aşırı zorlamamak koşuluyla ertesi gün çalışmaya devam etmek mümkün olabilmektedir. Bu nedenle birçok çift işlemi cuma ya da cumartesi günü yaptırmayı tercih etmektedir.

İLETİŞİM FORMU

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.