Kızlık Zarı Muayenesi

‘İlk cinsel ilişkide her kadında kızlık zarı kanayacaktır’ diye bir genelleme yapılması doğru değildir. Hastalar yoğun bir endişe ve kaygı ile kızlık zarı muayenesi için gelirler. Tam bir ilişki olmasa da hafif kanamanın olması şüphesiyle pek çok genç hanım bekareti ile ilgili kesin emin olmak istediklerinde yoğun bir endişe ve kaygı ile kızlık zarı muayenesi için başvururlar.

Kızlık zarı muayenesi jinekolojik masada dış dudaklar yavaşca kenarlara itilerek yapılır. Bu konuda spesifik çalışan hekimler tarafından yapıldığı sürece kızlık zarı zarar görmez. Kızlık zarı muayenesi bulguları, hastaya net olarak kağıt üzerinde çizilerek bilgi verilir. Hiç cinsellik yaşamasa da bazen bisiklet kazası veya başka sporlar sonrası da kızlık zarı yırtılabilir veya zedelenebilir. Genç hanımlar kadın sağlığı merkezlerine giderek kızlık zarı muayenesi ile kızlık zarıyla ilgili kaygılarından kurtulabiliyor veya kızlık zarı dikimi yaptırabiliyor.

Kızlık Zarı Şekilleri ve Çeşitleri

Kişiler arası kızlık zarı yapısındaki farklılıklar nedeniyle bazen kızlık zarından hiç kanama olmayabilir. Kızlık zarının şekli, damarsal yapısı, kalınlığı, elastikiyeti veya ilk cinsel birlikteliğin şekli bu kanama miktarını belirler. Esnek yapıda kızlık zarı, ilk cinsel birleşme sırasında genişleyerek kanama olmasına izin vermeyebilir. Bu tip kızlık zarında kılcal damarların çok ince ve az sayıda olması kanamanın çok az olmasına veya hiç olmamasına neden olabilir. Kalın kenarlı ve damarsal yapısı çok fazla olan kızlık zarı ise cinsel birleşmeye hiç izin vermeyebilir. Bu tip zar yapısında güçlükle bir birleşme olursa, ‘Koit yırtığı’ dediğimiz tablo nedeniyle aşırı kanama gelişip doktor müdahalesi gerekebilir.

İLETİŞİM FORMU

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.