Kızlık Zarı Dikimi ( Hymenoplasti)

Kızlık zarının Latince adı Hymen’dir. Anatomik ve fizyolojik açıdan kızlık zarının bilinen işlevsel bir özelliği yoktur. Kızlık zarı embriyojik dönemden kalan bir deri kıvrıntısıdır. Dış ortamla vajina arasında bir bariyer görevi gördüğü düşünülmektedir. Kızlık zarı özellikle de Müslüman ülkelerde önemsenmekte ve daha önce cinsel ilişki olup olmadığının kanıtı sayılmaktadır. Toplumdan topluma değişiklik gösterse de ülkemizde kızlık zarı önemsenmektedir. Bu nedenle bayanlar üzerinde de bu toplumsal baskılar etkili olmakta ve kızlık zarına oldukça önem vermektedirler. Birçok toplumda kızlık zarı el değmemişliğin ve masumluğun simgesi olarak görülmektedir.

Kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?

Kızlık zarı dikimi en sık yaptığımız genital bölge ameliyatlarının başında gelmektedir. Bekaretini kaybetmiş bir bayanın ilk ilişkiye girdiğinde tekrar bakire bir bayanda olduğu gibi kanama meydana gelmesini sağlamak amacıyla yapılan bir ameliyattır. Kızlık zarı onarımı yapılmış olan bir bayanda ilişki ile meydana gelen kanama bakire bir bayanın ilk ilişkisinde oluşan kanama ile aynıdır. Kanamanın rengi, miktarı ve özelliklerinde farklılık görülmez. Normalde de bakire bir bayanda kızlık zarının ilk yırtılmasıyla meydana gelen kanamanın bir standardı yoktur. Bazı bayanlarda kanama pembemsi, damla şeklinde az miktarda olabileceği gibi bazı bayanlarda aşırı miktarda, kırmızı renkli olabilir.

Dikilen kızlık zarı nasıl bozulur?

Kızlık zarı dikimi ameliyatını takiben iyileşme tamamlandıktan sonra kızlık zarı sıcak suya girme, yıkanma, spor yapma gibi durumlarda kendi kendine zarar görmez. Zarar görmesi için tekrar ilişki yaşanması veya vajinaya giriş olması gerekir.

Kızlık zarı dikimi ameliyatı nasıl yapılır?

Kızlık zarı dikimi kalıcı veya geçici yöntemle yapılabilir. Kalıcı yöntemle kızlık zarı dikiminde vajina iç kısmında Flep denilen doku parçası kaldırılarak yeni bir kızlık zarı yapılandırılır. Bu bölgenin kanlanması yine vajinanın kendi damarları tarafından olmaktadır. Bu yeni yapılandırılan kızlık zarı vajina duvarını çepeçevre sarar ve adeta orada bakire bayanlarda da olduğu gibi bir bariyer görevi de görür. Bu yapının ortasında normal bakire bayandaki kızlık zarında olduğu gibi bir delik bulunur, bu açıklık sayesinde adet kanı ve vajinal salgılar dışarı akabilir. Kişi ilk cinsel ilişki yaşadığında bu yeniden yapılandırılan kızlık zarı yırtılarak kanama meydana gelir. Kanama bakire bayanda olduğu gibi yırtılma sonucu o bölgedeki damarların hasar görmesi sayesinde olur. Miktarı, özellikleri, rengi bakire bayanda meydana gelen kanama ile aynıdır. Kalıcı yöntemle tamir yapılırken eğer vajinada genişleme de varsa daraltma işlemi de aynı zamanda yapılabilir. Vajinada genişleme uzun süreli cinsel ilişkiye, kürtaja veya doğuma bağlı olabilmektedir. Geçici kızlık zarı dikiminde ise bu tamir işlemi sonrası kişi 3-4 gün içinde cinsel ilişki yaşamalıdır, aksi takdirde kanama meydana gelmeyebilir. Bu yüzden bu ameliyat sık olarak uygulanmaz, daha çok kalıcı yöntem tercih edilir.

Kızlık zarı tamiri ameliyatı ne kadar sürer?

Geçici yöntem yapılan kızlık zarı tamiri ortalama 10-15 dakika sürmektedir. Kalıcı yöntem dediğimiz flep yöntemi daha uzun bir ameliyattır ve ortalama 30 ila 40 dakika arası sürmektedir. Bu işleme eğer vajina daraltma ameliyatı da eklenecekse bu ameliyat süresini ortalama 20 dakika daha uzatmaktadır

Kızlık zarı tamiri ameliyatı genel anestezi ile mi yapılır?

Kızlık zarı onarımı genel anestezi altında hasta uyutularak yada lokal anestezi ile bölgesel uyuşturularak yapılabilmektedir. Ameliyat esnasında derin dokulara girilmediğinden ve yüzeysel çalışıldığından lokal anestezi ile de hasta herhangi ağrı ve rahatsızlık duymadan ameliyat gerçekleştirilebilir. Eğer genel anestezi ile yapılacaksa hasta en az 6 saat aç ve su içmeden gelmesi gerekmektedir.

Kızlık zarının dikildiği anlaşılır mı?

Kızlık zarı onarımı yapıldığı uzman bir doktor muayene ederse anlaşılabilir. Bu ameliyatta esas amaç kızlık zarını eski haline döndürmek değil, ilişkide kanama olmasını sağlamaktır. Bunun dışında diğer muayene yöntemleri ile veya ultrason, tomografi, MR gibi görüntüleme teknikleri ile kızlık zarının tamir edildiği anlaşılamaz.

Kızlık zarı onarımı işleminden sonra nelere dikkat etmek gerekir?

Kızlık zarı tamiri sonrası ilk bir hafta bizim için önemlidir. Bu dönemde kullanılması için gereken ilaçlar hastaya verilmekte ve pansuman yapılması öğretilmektedir. Bunun dışında hasta bir hafta boyunca denize, havuza girmemeli spor yapmamalı ve bacağını aşırı açmasını gerektirecek hareketlerden uzak durmalıdır. Bir hafta sonra yapılan kontrollerde herhangi bir problem olup olmadığına bakılarak hastaya bilgi verilir.

Kızlık zarı dikimi partnerinizin tarafından anlaşılır mı?

Kızlık zarı onarımı partneriniz tarafından anlaşılmamaktadır. Kızlık zarı tamirinin yapıldığı ancak uzman doktor tarafından kızlık zarı muayenesi yapılırsa anlaşılabilir. Bunun dışında görüntüleme yöntemleri veya tahlillerle de kızlık zarı onarımının yapıldığı anlaşılmaz.

Kızlık zarı diktirme işlemi sonrası hasta ne zaman günlük hayatına dönebilir?

Kızlık zarı onarımı sonrası ilk bir hafta bizim için önemlidir. Bu dönemde hasta normal yaşantısına dönebilir, çalışabilir ancak denize havuza girmemeli spor yapmamalı veya bacağını aşırı açmasını gerektirecek hareketlerden uzak durmalıdır. Bir hafta sonra hastalarımızı kontrole çağırmaktayız ve herhangi bir problem olup olmadığını tespit etmekteyiz.

Kızlık zarı dikimi ameliyatı riskleri nelerdir?

Kızlık zarı onarımı cerrahi bir prosedürdür. Her cerrahi işlemde olduğu gibi kızlık zarı onarımında da ağrı enfeksiyon ve kanama ortaya çıkabilmektedir. Genellikle bu komplikasyonlar ameliyat sonrasın 1 hafta görülmekte 1 hafta boyunca sızıntı şeklinde kanama ve batma şeklinde ağrılar olabilmektedir.

Kızlık zarı cinsel ilişkiye girmeden de yırtılır mı?

Kızlık zarı cinsel ilişki dışında sürtünme, mastürbasyon, bilinçsiz tampon kullanımı , kaza , travmalar ve ata binmeye bağlı gerilme nedeni ile yırtılabilmektedir.

Kızlık zarı yırtılınca ne yapmak gerekir?

Kızlık zarı yırtılmasında doğal olarak kanama meydana gelmektedir. Kanama aşırı değilse herhangi bir önlem almaya gerek yoktur. Eğer düzenli olarak her gün ilişkiye girdiyse bu kanama birkaç gün sürebilir. Ve bu hastayı telaşlandırabilmektedir. Bu durumda ilişkiye birkaç gün ara verilmesi yırtılan alanın iyileşmesine neden olacak ve daha sonra kanamanın tekrarını önleyecektir. Aşırı kanamalarda cerrahi uygulama gerekebilir.

Kızlık zarının yırtıldığını kişi nasıl anlar?

Kızlık zarı yırtıldığında genellikle kanama meydana gelmektedir. Ve bu bize kızlık zarının yırtıldığını gösteren en önemli belirteçtir. Ancak her zaman kızlık zarı yırtıldığında kanama olmayabilir. Veya çok az olan kanama vajinal salgılarla karışarak dışarıdan fark edilemeyebilir. Bazı kızlık zarlarında kızlık zarının esnek olduğu durumda yırtılma olmayacağı için iç kanama da olmaz bu durum ancak muayene ile saptanabilmektedir.

Kızlık zarı yırtılınca acı verir mi?

Kızlık zarının ilişki ile yırtılması genellikle ağrıya ve acıya neden olmaz. Ancak kızlık zarı aşırı kalınsa veya septalı yapıdaysa ağrı ve aşırı kanama olabilmektedir. Eğer kendini hasta aşırı sıkarsa genellikle bu korkudan olmakta bu durumda da hasta şiddetli ağrı ve acı hissetmektedir.

Kızlık zarı yırtılmadan hamile kalınabilir mi?

Kızlık zarı yırtılmadan da hamile kalınması mümkündür. Bu genellikle sürtünme yoluyla birlikte olan çiftlerde spermlerin vajinal salgılarla üst genital organlara ulaşması ve burada yumurtayı dölleyerek gebelik oluşması sayesinde oluşmaktadır.

Kızlık zarı kanaması ile normal kanama birbirinden nasıl ayrılır?

Kızlık zarının herhangi bir karakteristik özelliği yoktur. Kızlık zarı kanaması normal kan rengi olan kırmızıdır. Ancak kanamanın az olduğu durumlarda pembe renkte de kan görülebilir. Ayrıca miktar olarak da kızlık zarının herhangi bir standart miktarı yoktur. Bazı bayanlarda aşırı kanama olabileceği gibi bazı bayanlarda da damla damla kanama meydana gelebilmektedir.

Kızlık zarı esnekse nasıl anlaşılır?

Esnek kızlık zarını sık olarak görmekteyiz. Kızlık zarının esnek olup olmadığını ancak jinekolojik muayene ile anlaşılabilir. Bu muayenede esnasında herhangi bir alet ultrason veya görüntüleme yöntemi kullanılmaz. Bu kızlık zarı genişleyebildiğinden ilişkiye izin verir yırtılma meydana gelmez ve kanama olmaz. Bu bizim gibi doğu kökenli toplumlarda bazen problem olmaktadır.

Kızlık zarı tipleri nelerdir?

Kızlık zarı her bayan da tipi değişik olabilir, mukoza yapısındadır. En sık gördüğümüz tip anüler dediğimiz halka şeklinde olanıdır ki bunun görülme oranı yaklaşık %90 – %95 oranındadır. Diğer sık görülen tipler yarım ay şeklinde olan ksentrik tip kızlık zarı, ortasında bölme olan septalı dediğimiz kızlık zarı, bazılarında içinde birçok delik bulunan elek tarzındaki kribriform tip kızlık zarıdır. Bir diğer tip ise kızlık zarının ortasında delik bulunmayan tipidir ki buna da imperfore hymen denilmektedir.

İlk ilişkide fazla kanama sebebi nedir?

İlk ilişkide kızlık zarına bağlı olarak aşırı kanama meydana gelebilir. Bu daha çok derin yırtıklarda görülebilmektedir. Ancak kızlık zarının kalın olduğu veya septalı kızlık zarlarında derin yırtıklar oluşmasın da bu tarzda aşırı kanamaya neden olmaktadır. Aşırı kanama nedeni ile bazen cerrahi işlem yapılması kanamanın durdurulması gerekebilmektedir.

Kızlık zarı imporfore (hiç delik bulunmayan) ise ne yapmak gerekir?

Kızlık zarında delik olmaması durumuna İmporfere hymen diyoruz. Bu kalıtsal bir durumdur genellikle ergenlik çağında hasta ilk adet görmeye başladığını şiddetli ağrı ile kendini belirtir ve muayene ile tanısı konulur. Bu durumda cerrahi bir işlem yaparak kızlık zarının ortasına tahliye amacıyla bir delik açılır. Bunun tedavisi cerrahidir.

Kızlık zarı septalı (köprülü) olanlar ne yapmalıdır?

Bazen kızlık zarının ortasında bir bölme bulunur ve bu deliği ortadan ikiye böler. Bu tip kızlık zarlarında herhangi bir tedaviye gerek yoktur. Ancak bazen kalın olduğu durumlarda ilişkide ağrı veya ilk ilişkiden sonrası aşırı kanamaya neden olabilir. Buna göre tedavi uygun cerrahi teknikleri ile yapılarak kanama durdurulur.

Kızlık zarı sebebiyle ilişkiye girilemediği olur mu?

Kızlık zarının bazen çok kalın olduğu durumlarda veya septalı olduğu durumlarda ilişkide ağrı ilişkiye girememe problemleri ortaya çıkabilmektedir. Bu durum vajinusmus dediğimiz hastalıkla ayırt edilmelidir. Çünkü her iki hastalığında tedavisi de farklıdır.

Hasta Bilgilerinin Gizliliği

Kliniğimizde hasta hakları gereği yapılan tüm işlemler gizlilik esaslarına bağlı kalarak saklı tutulmaktadır.
Gizlilik Politikamız
Aklınıza takılanlar mı va? Bize ulaşın