Kürtaj işlemi için ön hazırlık

Kürtaj işlemi için ön hazırlık

Kürtaj işleminden önce hastaya anestezi ilacı verilmekte olup genellikle kürtaj sedasyon altında uygulanır. Lokal anestezi altında uygulanacağı durumlarda rahim ağzına uyuşturucu ilaç enjekte edilir. Anestezi uygulamasından önce hastanın düzenli olarak kullandığı ilaçlar varsa bunlarla ilgili olarak doktorunu bilgilendirmesi gerekir. Operasyondan önce verilen form hasta tarafından eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır.

Eğer 18 yaşından büyük ve evli bir kadına kürtaj yapılacaksa operasyondan önce eşinin rızası olduğuna dair izin belgesi alınır. 18 yaşın altındaki kadınlar için de ebeveynlerinin onayına dair belgenin ibrazı istenir. Bu belgeler olmadan kürtaj işleminin yapılması mümkün değildir. 

Kürtaj işleminden önce hasta muayene edilir. Bu sayede gebeliğin dış gebelik olup olmadığı tespit edilir ve rahim içerisi kontrol edilir. Rahmin anatomik açıdan incelenmesi ile kürtaja uygun olup olmadığı belirlenir. Olası bir komplikasyon gelişme riskine karşı kişinin kan grubu öğrenilir. Gebelik kontrollerinin yapıldığı sağlık kuruluşundan farklı bir yerde kürtaj yapılacaksa daha önce yapılan tetkiklerin hastanın yanında bulunması da yararlıdır. Bu bilgiler ışığında, kürtajdan önce yapılan muayene ile birlikte rahim daha iyi değerlendirilebilir.

Kürtajdan önce aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçların kullanımı bırakılmalıdır. Ayrıca yine kan sulandırıcı özellikleri olabileceği için bitki çayı ve alkol tüketiminden de uzak durulmalıdır. Çok sıkı kıyafetler kan dolaşımını yavaşlatabileceği için vücudu sıkmayan rahat kıyafetler operasyon öncesinde tercih edilmelidir. Kürtaj sonrası kanama olabileceği için hijyenik pedin hasta yanında bulunması önerilir. 

Operasyona başlanmadan önce tuvalete gidilmeli ve mesane tamamen boşaltılmalıdır. Eğer genel anestezi uygulanacaksa hasta en az 6 saat önce yemeyi ve içmeyi kesmiş olmalıdır. Hastanın midesi tamamen boş olmalı ve su dahi tüketilmemeye özen gösterilmelidir. 

Düşük yapan kadınlarda rahim içerisindeki kalıntıların temizlenmesi, düzensiz adet kanamaları olan kadınlarda rahim duvarından biyopsi alınması için yapılan işlemler de kürtaj kapsamında değerlendirilir. Aşırı ya da düzensiz regl kanamalarında kürtaj işlemi hem tanı hem tedavi görevini üstlenir. Yapılan işlemden sonra kalıntıların temizlenmesi ile adet işlevinde düzelme söz konusu olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLETİŞİM FORMU

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.