Kaç aya / kaç haftaya kadar gebelikte kürtaj yapılabilir?

Kürtaj işlemi yasal olarak 10 haftalık gebeliğe kadar (yaklaşık iki, iki-buçuk ay kadar eder) mümkündür.

Kürtaj hangi durumlarda yapılır?

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması, düşük sonrası rahimde kalan parçaların temizlenmesi ve anormal kanama varlığında tanı koydurucu –tedavi edici yöntem olarak yapılmaktadır.

Kürtaj için en çok kullanılan yöntem nedir?

Kürtaj için en çok kullanılan son yıllarda vakum aspirasyon yöntemidir. Bu yöntemde enjektör ve plastik ince boru sistemi (karman kanülü) vakum yaratarak rahim içerisindeki gebeliği emerek alır.

Kürtaj işlemi ne kadar sürer?

Genellikle 5-10 dakika zaman alır. Genel anestezi verilmişse hastanın uyanması da 10-20 dakika sürer.

Kürtaj için en sağlıklı, en kolay ve en uygun haftalar hangileridir?

Genellikle beşinci, altıncı ve yedinci haftanın başları en uygun zamandır. Daha erken gebelikler çok küçük olduğu için nadiren alınamama riski vardır, daha büyük gebeliklerde ise ağrı daha fazla olmaktadır ve işlem daha uzun sürmektedir.

Kimler kürtaj olabilir?

10 hafta altında gebeliği olan 18 yaş altı bayanlar ebeveyn onayıyla, 18 yaş üzeri bekar bayanlar kendi imzalarıyla,  18 yaş üzeri evli bayanlar kendi ve eşinin imzasıyla kürtaj olabilirler.

Evliyim ve kürtaj olmam sırasında eş imzası onamı gerekli midir?

Yasal olarak evli bayanların eşlerinden de kürtaj onamı alınmaktadır.

Kürtaj sırasında kayıt tutuluyor mu?

Kürtaj işlemi sırasında kayıt tutulmaktadır. Fakat hasta hakları gereğince bu kayıtlar saklanmakta 3.kişilere izinsiz bu kayıtlar kesinlikle paylaşılmamaktadır.

Kürtaj sonrası günlük yaşama ne zaman dönülür?

Kürtaj işleminden 1 saat sonra günlük yaşamınıza dönebilirsiniz.

Kürtaj korkusu varsa neler yapılabilir?

Kürtaj olmak sanıldığı gibi korkulacak bir operasyon değildir. Ancak konusunda ehil ve bilgili kişiler tarafından uygulanırsa hem tedavi sırasında hem de sonrasında riskleri yok denecek şekilde minimum düzeydedir. Vakum aspirasyonu kullanılarak yapılan ve 10 dakika süren kısa bir işlemdir. Eskiden olduğu gibi rahim içerisi kazınmaz ağır yaralara sebep olmaz, rahat geçirilen bir operasyondur. Ayrıca kürtaj sonrası antibiyotik tedavisi ile rahim içi yaralar hızla iyileşir.

Kürtaj sonrasında ilk adet ne zaman başlar?

Kürtaj yaptırdıktan sonra 1 ay içerisinde yaklaşık 30-40 gün sonra, daha doğru bir tabirle normal periyod içerisinde adet kanaması görürsünüz. Ancak kürtaj işleminden sonra 2 ya da 7 gün ortalama sürede vajinal kanamalar görülebilir. Özellikle pıhtısız olan bu kanamalar adet kanaması ile karıştırılmamalıdır.

Kaç defa kürtaj olunur?

Kürtaj olmanın belli bir sayısı ya da sınırı yoktur. Dikkatli bir şekilde yapıldığında dokulara zarar verilmeden alındığında sorun olmaz. Ancak Çok sayıda kürtaj yaptırmak iyi değildir. Kısırlık ihtimalide yükselir aile planlaması öneririz. Ancak her cerrahi müdahalede olduğu gibi kürtajda da fazla ve gereksiz kürtajdan kaçınmak gerekir. Önemli olan kürtajdan sonra uygun bir doğum kontrolü danışmanlığı almaktır.

Kürtaj sonrasında kısırlık olur mu?

Hayır, kürtaj kısırlığa sebep olacak bir müdahale değildir. İlk gebeliklerde yapılan kürtaj da kısırlığa sebep olmaz. Fakat 4 ve üzeri kürtaj yapılması rahimde yapışıklık riskini arttırabilir. Kürtaj bir korunma yöntemi değildir. Hastalarımıza doğum kontrolü önerilir.

Kürtaj fiyatları ne kadardır?

Kürtaj fiyatları gebeliğin haftasına, yapılan hastaneye, uygulanan anestezi şekline göre değişkenlik gösterir. Hasta danışanlarımız size bu konuda yardımcı olacaktır. Detaylı bilgi için iletişime geçebilir veya formu doldurabilirsiniz.

Kürtajı nerede yaptırabilirim?

Kürtaj işlemi hastane veya özel muayenehanelerde, kliniklerde kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılmaktadır. Kürtaj olacağınız merkezdeki uzmanın deneyimi, tecrübesi ve merkezin gerekli aletler, sterilizasyon açısından kapasitesi önemlidir.

Kürtaj işlemi için lokal anestezi mi, genel anestezi mi uygulanır?

Her iki anestezi şeklinin de farklı avantaj ve dezavantajları vardır. Hastanın tercihine göre ve muayeneye göre uygun olan anestezi uygulanır. Gebelik haftası büyüdükçe genel anestezi (sedoanaljezi ) tercih etmek daha uygundur. Genel anestezi hasta konforu açısından daha önemlidir.

4 haftalık gebeliklerde kürtaj yapılır mı?

Gebelik kesesi çok küçük olmadığı sürece yapılabilir. Ancak gebelik kesesi kürtaj yapılan aletin (kanül) ucuna gelmeyecek kadar küçükse gebeliğin alınamaması riski vardır bu durumda kesenin biraz daha büyümesini bekleyip daha sonra kürtaj yapılması tercih edilebilir.

7 haftalık veya 8 haftalık kürtajlar vakum yöntemiyle yapılabilir mi?

Vakum yöntemi (enjektör ve plastik kanül) ile genellikle 10 haftaya kadar olan kürtajlar rahatlıkla yapılabilmektedir. Burada doktorun vakum yöntemi konusunda tecrübeli olması önemlidir.

9 haftalık veya 10 haftalık kürtajlar lokal anestezi ile yapılabilir mi?

Bu kadar ileri gebelik haftalarında lokal anestezi ile ağrı hissedilme riski artar. Daha çok genel anestezi tercih edilir. Ancak çok normal doğum yapmış hastalarda ve ağrı eşiği yüksek hastalarda bazen lokal anestezi de uygulanabilmektedir.

Düşükten sonra kürtaj yapılması şart mıdır?

Eğer bütün gebelik materyali tamamen düşmemişse ve parça kalmışsa, kanama varsa kürtaj gereklidir. Gebelik materyali tamamen düşmüşse ve kanama yoksa kürtaj yapılmayabilir.

Düşük hapı veya düşük iğnesi ile kürtaj olur mu?

Ülkemizde düşük hapı veya kürtaj hapı (veya iğnesi) şeklinde kullanılabilecek bir ilaç yoktur. Bu tür ilaçlardan ve tavsiyelerden kaçınmanız gerekir. Doktor denetiminde olmayan her tür ilaç ve müdahale ciddi sonuçlar doğurabilir. İnternet ortamında satılan içeriğinin ne olduğu belirsiz ilaçlardan kaçınmanızı öneririz.

İkinci veya üçüncü kere kürtaj olmak riskli midir?

İlk kürtajda olduğu kadar nadir riskler ikinci ve üçüncü kürtajlarda da vardır. Ekstra başka bir risk taşımaz.

Bakirelerde kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapılabilir mi?

Kızlık zarı çok geniş ve aletlerin geçmesine müsait olanlarda bazen kürtaj mümkün olabilir ancak çoğunlukla mümkün değildir. Muayene ile kısmen anlaşılabilir ancak işlem sırasında kızlık zarının yırtılmayacağının garantisi verilemez.

Kürtaj olduğum sonradan anlaşılabilir mi?

Hayır. Bir kadının kürtaj olduğu sonradan başkası tarafından veya başka bir doktor tarafından muayene edilse bile anlaşılamaz.

Kürtajdan ne kadar sonra banyo yapabilirim?

Kürtaj olduğunuz gün banyo, duş serbesttir. Ayakta oturarak alınması vagene (vajinaya) su girişi ve infeksiyon (enfeksiyon) riskini azaltmak açısından önemlidir.

Kürtaj videosu ve görüntüleri izlemek uygun mudur?

Hastalara bu tür girişimsel işlemlerle ilgili video ve görüntüleri izlemelerini genellikle önermeyiz çünkü yapılan işlemleri çoğunlukla olduğundan farklı algılayarak endişe ve korkularını arttırırlar. Bunun yerine sadece doktorunuzun tavsiye ve anlattıklarını dinlemek daha faydalıdır.

Kürtaj ağrı ve acı verir mi?

Uygun anestezi (lokal veya genel) ve teknikle yapıldığında genellikle rahat ve fazla ağrı duymadan kürtaj olabilirsiniz. Daha önce doğum yapanlarda ağrı genellikle daha az olmaktadır. İşlem sonrasında uygulanan ağrı kesiciler ile ağrı sıklıkla yaşanmamaktadır.

Kürtajdan sonra hastanede yatmak gerekir mi?

Hayır kürtaj işlemi yatış gerektirmez. İşlemden kısa süre sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz.

Kürtaj sonrasında kan uyuşmazlığı iğnesi yapılması gerekir mi?

Çok küçük haftalarda şart olmasa da özellikle ileri haftalarda yapılması gerekir.

Kürtajdan ne kadar sonra spiral takılır?

Kürtajdan işlemi biter bitmez veya 1 hafta sonra kontrolde spiral takılabilir.

Kürtajdan ne kadar sonra banyo yapabilirim?

Kürtaj olduğunuz gün banyo, duş serbesttir. Ayakta oturarak alınması vagene (vajinaya) su girişi ve infeksiyon (enfeksiyon) riskini azaltmak açısından önemlidir.

Kürtaj sonrasında en erken ne zaman istemli hamile kalınabilir?

Kürtajdan sonra üzerine bir adet döngüsü geçtikten ve folik asit kullandıktan sonra gebe kalabilirsiniz.

Kürtajdan sonra korunmazsam hemen hamile kalır mıyım?

Evet, korunmazsanız o ay istenmeyen bir gebelik oluşabilir. İstenmeyen bir gebeliği önlemek için aile planlaması danışmanlığı almanızı öneririz.

Kanunen (Yasal olarak)hangi haftaya kadar kürtaj yapılabilir?

Yasal olarak 10 haftaya kadar kürtaj yapılabilir.

Kürtaj sonrası cinsellik için ne kadar beklemeliyim?

Genel olarak enfeksiyon oluşmasının önüne geçebilmek amacıyla 8 ya da 15 gün aralığında cinsel birliktelik önerilmez. Özellikle ilk 1 ay içindeki ilişkide condom (kondom-prezervatif) kullanılması sizi enfeksiyon ve yeni oluşabilecek bir gebeliğe karşı koruyacaktır. Cinsellikle ilgili en doğru zamanı doktorunuz size bildirecektir.

Kürtajdan ne kadar sonra spor yapabilirim?

İşlem sonrası 15 gün spor yapılmasını önermiyoruz.

Müdahale sonrası ne zaman yemek yiyip sıvı tüketebilirim?

İşlem sonrası ortalama 1 saat sonra yemek yiyip sıvı alabilirsiniz.

Kürtaj sonrası en erken ne zaman havuza veya denize girebilirim?

Deniz veya havuza girmeniz gerekirse (yaz mevsimi veya diğer nedenlerden dolayı) en erken küretajdan (kürtaj işleminden) 10 gün sonra suya gireceğiniz sürece tampon kullanarak girebilirsiniz. Tamponu en fazla 30-40 dakika kullanınız ve sadece suya girerken kullanınız.

Kürtaj sonrası kanama ne kadar sürer?

Kanamanız 3-4 gün sürebilir, hatta 10 güne kadar lekeli ve ağrılı olarak gelebilir. Çok yoğun kanama varlığında mutlaka doktorunuzla irtibata geçiniz.

Hangi durumda 10 hafta üzeri kürtaj yapılabilir?

10 hafta üzeri bebek sakatlığı veya gebeliğin anne hayatında ciddi hayati tehlike oluşturması durumunda heyet -3 doktor kararıyla hastane veya resmi kuruluşta gebelik sonlandırılabilir.

Hasta Bilgilerinin Gizliliği

Kliniğimizde hasta hakları gereği yapılan tüm işlemler gizlilik esaslarına bağlı kalarak saklı tutulmaktadır.
GİZLİLİK POLİTİKAMIZ
Aklınıza takılanlar mı va? Bize ulaşın