Vajinada Pigmentasyon Sorunu – Vajinada Koyu Renk

Yaş alma, hormonal değişiklikler, gebelik, doğum ve uzun süreyle güneş ışınlarına maruz kalınması gibi nedenler kadınlarda vajinada kararmaya neden olabilir. Vajina yapısı nedeniyle genel olarak nemli ve ıslaktır. Hijyen açısından kadın vücudunun en hassas bölgelerinden olan vajinanın havasız kalması da vajina kararmasına yol açabilir. Diğer bir deyişle vajina kararması, çeşitli faktörlere bağlı olarak zaman içerisinde vulva denilen dış genital bölgede oluşur. 

Genital bölge kararması denilince dıştan gözlemlenebilen yani vajina dış bölgesinde oluşan kararmalar anlaşılır. Bununla birlikte genital bölgenin iç kısmında da vajina iç dudak kararması görülebilir. 

Vajinanın iç ya da dış bölgelerinde; yaş alma, doğum, vajina bölgesinde oluşan enfeksiyonlar, vajina bölgesinin jilet kullanılarak temizlenmesi, vajina bölgesinde mantar hastalığı oluşması, kalitesiz ve pamuk dışı materyallerden üretilen iç çamaşırlarının kullanılması, vajina bölgesine zarar verebilecek sürtünmeler, sürekli olarak dar kıyafetler giyilmesi, vajina bölgesinde aşınma ve terleme gibi nedenlere bağlı olarak kararmalar görülebilir. Bu tür durumlara ek olarak Addison hastalığı, Cushing Sendromu, Porfiria, Diyabet, aşırı sigara kullanımı ve diğer pek çok kronik hastalık da vajina bölgesinde koyulaşmaya neden olabilir. Vajina bölgesindeki pigmentasyon sorunu, beraberinde iltihaplı, kokulu ya da kanlı bir akıntı ve kaşıntı bulunmadığı sürece normal olarak değerlendirilir. Ancak vajina kararmaları sağlık sorununa işaret etmese de estetik açıdan kaygıya neden olabilir.

Vajina kararmasından rahatsızlık duyan kadınlar vajina beyazlatma işlemlerini tercih edebilirler. Vajina beyazlatma uygulamaları ameliyat gerektirmeyen medikal prosedürlerdir. Çok kısa sürede gerçekleştirilebilen bu işlemler aynı zamanda acıya ve ağrıya da neden olmaz. 

Lazer aracılığı ile vajina beyazlatma işlemlerinde, lazer ışınları aracılığı ile uygulama bölgesindeki deri altı pigmentlerinin parçalanması sağlanır. Böylece vajina bölgesinde kararmaya neden olan melanin pigmenti hücreleri yok edilmiş olur. Koyulaşmaya neden olan hücrelerin yok edilmesi ile birlikte vajinada pigmentasyon sorunu da çözümlenmiş olur. Lazerle uygulanan beyazlatma işlemi sırasında lazer ışınları uygulama bölgesindeki dokuların canlanıp sıkılaşmasını sağlayarak bölgede daha canlı ve genç bir görünüm sağlanmasına da katkıda bulunur. Seanslar halinde yapılan uygulamanın kaç seans tekrar edileceği hasta özelinde, hastaların ihtiyaçları doğrultusunda belirlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLETİŞİM FORMU

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

    English EN German DE Russian RU Turkish TR